مذاکره به سبک بزرگان

بزرگان مذاکره افراد خاص و با ویژگی‌های عجیب و غریب و ماوراء طبیعی نیستند، آن‌ها هم مثل من و شما انسانند، خشمگین و ناامید می‌شوند، موانعی سر راه اهدافشان قرار می‌گیرد، گاهی دچار غرور می‌شوند، اضطراب و نگرانی سراغشان می‌آید و همه اتفاقات و بدبیاری‌ها و خوش اقبالی‌هایی که برای یک فرد زنده می‌تواند رخ دهد، گریبان آن‌ها را نیز احتمالا بگیرد‌. تنها فرق آنان با سایر افراد شاید این است که می‌توانند خوب حرف بزنند و بقیه را قانع کنند. حتماً آن‌ها هم دوره‌هایی از زندگی از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌بردند یا وقتی برای اولین بار می‌خواستند مقابل جمعی صحبت کنند، رنگ و رویشان سرخ و دستانشان خیس عرق می‌شد اما آن قدر تلاش و تمرین کردند تا به این‌جا رسیدند. در ادامه چند ویژگی‌ شخصیتی و رفتاری این افراد را حین مذاکره با هم مرور می‌کنیم و سعی می‌کنیم این ویژگی‌ها را در خود تقویت کنیم یا به وجودشان آوریم. با ما همراه باشید.

 

 مسئولیت پذیرند

مسئولیت‌پذیری امری لازم در هر کار است چه در انجام وظیفه‌ای کوتاهی کرده باشیم، چه کاری را کامل به انجام رسانده باشیم، چه حرفی زده یا حتی از گفتن حرفی خودداری کرده باشیم، مسئولیم. در قبال تمام رفتارها و و کارهایمان مسئولیم. بعضی این را می‌پذیرند و بعضی دیگر نه؛ مذاکره‌کنندگانِ خوب، جزو دسته اول هستند. بدون مسئولیت‌پذیری هیچ‌ کس رویتان حساب باز نمی‌کند. پس اگر می‌خواهید به جمع مذاکره‌کنندگان برتر بپیوندید، مسئولیت پذیری را به عنوان یک اصل مهم در این امر بپذیرید.

 

 منعطف‌اند

انعطاف نه در مذاکره که در کل زندگی به دردمان می‌خورد. مذاکره و زندگی هر دو پر از  چالش و اتفاق‌های غیرمنتظره‌اند. نمی‌توان همیشه با یک رویکرد و یا راه حل از مشکلات و پیشامدهای جدید و غیرمنتظره استقبال نمود؛ باید این توانایی را داشت که در مقابل مسائل غیر پیش‌بینی سریع و ماهرانه تصمیم گرفت و اقدامی معقولانه صورت داد. اگر می‌خواهد منعطف‌تر عمل کنید، قبل از ورود به مذاکره حسابی خود را آماده کنید، به همه احتمالات پیش رو فکر کنید، مطالعه داشته باشید و با افراد متخصص مشورت کنید و در مورد شرکت رقیب و طرف مقابل اطلاعات کسب کنید.

 

خودشان‌اند

آن‌ها خودشان هستند. یک رنگ و یک دست. نه دوز و کلکی و نه سیاه‌بازی‌ای. صادق‌اند و قابل اطمینان. راجع به خود، شرکت یا محصولشان اغراق نمی‌کنند و پیرو  قوانین ریز و درشت هستند.

 

 

 

 احترام می‌گذارند

برای خود, قوانین و حد و مرزهای شخصی خود و به دنبال آن برای دیگران احترام قائل‌اند. این را بدانید تا زمانی که اول به دیگران احترام می‌گذارید و بعد به خودتان، هیچ‌گاه جایگاه مناسبی پیدا نمی‌کنید. اساس دریافت ارزش و احترام از سوی دیگران، احترام و ارزش برای خود است. هیچ وقت به خاطر رضایت دیگران خود را ناخشنود نگه ندارید.

 

عادل‌اند

همان‌طور که خود و خواسته‌هایشان را محترم و شایسته توجه و اغنا می‌دانند، به نیاز و خواسته دیگران هم به همین چشم نگاه می‌کنند. آدم‌های با ملاحظه‌ای هستند و به قول معروف آن‌چه برای خود می‌پسندند برای بقیه هم می‌پسندند و فقط در جهت رفع خواسته خود در جریان مذاکره نیستند.

 

 صبورند

صبور هستند اما بی‌تاب نه. گاهی برخی از ما این دو را به اشتباه یکی می‌دانیم. صبر یعنی تا جایی که کنترل در دست ماست تلاشمان را می‌کنیم، با موانع می‌جنگیم و استقامت می‌ورزیم، اما بی‌تاب و بی‌قرار نمی‌شویم. صبر بخش مهمی از روند مذاکره است.  اگر مشکلی بر سر راهتان پیش آمد صبور باشید، ناامید نشوید و با قدرت ادامه دهید؛ به جملات مثبت و انگیزه دهنده فکر کنید و روی توانایی‌هایتان متمرکز شوید.

 

 از چاشنی طنز استفاده می‌کنند

لازم نیست حین مذاکره و صحبت، همیشه خشک و جدی بود. هر از گاهی استفاده از نکات نغز و لطیف به مذاکره و صحبت با طرف مقابل، گرما و صمیمیت می‌بخشد. به گفت و گوهای پیشین خود بیندیشید و سعی کنید مواردی را به یاد آورید که می‌توانستید از در طنز وارد شوید. دفعه بعدی حتماً کمی شوخی را چاشنی صحبتتان کنید.

 

همدلی می‌کنند

 همدلی بخش مهمی از هر مذاکره و صحبتی است. این که طرف مقابل را با وجود تفاوت‌های عقیده‌ای و فکری بپذیرید و درک کنید، رابطه بسیار عمیقی میانتان به وجود می‌آید. با همدلی هم دل طرف مقابل را به دست می‌آورید و هم به پیروزی در مذاکره نزدیک‌تر می‌شوید.‌

 

 خویشتن دارند

انسان قوی و مقتدر کسی است که خویشتن‌دار است، از درون خود نیرو و انگیزه می‌گیرد و به خود متکی است. او حمایت دیگران را صمیمانه درک و دریافت می‌کند اما هرگز بر آن امید نمی‌بندد. حمایت دیگران گاهی هست و گاهی نیست. ما باید به خود و توانایی‌هایمان ایمان داشته باشیم و مقتدرانه عمل کنیم. افرادی که همیشه به حمایت و تشویق دیگران برای دریافت انگیزه اتکا می‌کنند، افراد بدون اعتماد به نفس و ضعیفی هستند و نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد.

 

 

استقامت می‌کنند

استقامت و پایداری هم از مشخصه‌های است که زمین تا آسمان بین مذاکره‌کنندگان برتر و افراد معمولی و کم قوا فاصله می‌اندازد. همان نیرویی که به هنگام کناره‌گیری و اظهار خستگی بقیه، شما را هم‌چنان سر پا و محکم نگه می‌دارد و مقتدرانه و پیروز به پیش می‌راند. برای تقویت این نیرو در خود بعد از هر کار سخت مخصوصاً کاری که برای مدتی ذهنتان را حسابی درگیر کرده حتماً تجدید قوا کنید و چیزی بخورید. آب زیاد بنوشید و به اندازه کافی و به موقع بخوابید. ورزش را در برنامه روزانه‌تان بگنجانید و گاهی روزه بگیرید.

 

سخن پایانی

۱۰ ویژگی مذاکره‌کنندگان برتر را برشمردیم و راه تقویت هر کدام را یاد گرفتیم. با به کارگیری این ۱۰مشخصه و تمرین در ایجاد یا تقویت هر کدام به زمره بزرگان مذاکره بپیوندید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.