خوب حرف زدن – چرا و چگونه خوش صحبت باشیم؟

چندسال پیش منزل خود را عوض کرده و به محله جدیدی نقل مکان کردیم. در محله جدید هنوز با هیچ‌کس آشنا نبودم و کسی را نمی‌شناختم.

روز اول کارهای زیادی داشتیم و تا شب دیروقت مشغول جابجایی وسایل بویم. آخر شب بود که برای خرید به سوپرمارکت سر کوچه رفتم. با توجه به دیروقت بودن سوپرمارکت خیلی خلوت بود و یک پیرمرد پشت دخل نشسته بود.

معلوم بود که از تنهایی و خلوتی مغازه حوصله‌اش سر رفته است. در حالی‌که من وسایل مورد نیازم را برمی‌داشتم و روی پیشخوان می‌گذاشتم پیرمرد شروع به صحبت کردن شد.

درست به یاد ندارم درباره چه چیزی صحبت می‌کرد و چه گفت؟ حتی حرفهای خودم را هم درست به خاطر نمی‌آورم. اما چیزی که این خاطره را در ذهن من زنده نگه داشته است، سوال آن پیرمرد بعد از اتمام صحبتهایش بود.

پیرمرد وسایل من را در پلاسیتک گذاشت، حساب کرد و کارت کشید. در لحظه آخر که می‌خواستم از مغازه خارج شود از من پرسید:

ببخشید آقا!

شما دکتر هستید؟

تعجب کردم، کمی هم خنده‌ام گرفت. به او گفتم: نه پدرجان من دکتر نیستم. چرا این سوال را پرسیدی؟ مشکلی داری؟

لبخندی زد و گفت: نه خدا را شکر. اما شما مثل دکترها حرف می‌زنید.

من در روز با صدها نفر حرف می‌زنم. حرف زدن آدم‌ها با هم فرق دارد. حرف زدن شما مثل حرف زدن دکترهاست.

لیخندی زدم و از مغازه خارج شدم.

چه درس خوبی به من داد پیرمرد پشت پیشخوان.

حرف زدن آدم‌ها با هم فرق دارد. این‌که چطور حرف می‌زنی گاهی بیشتر از صدها حرفی که بزنی تاثیرگذار است.

 

شما هم با پیرمرد پشت پیشخوان موافق هستید؟

چطور خوب حرف بزنم؟

چطور خوب حرف بزنم؟ چطور شیک و مودبانه صحبت کنم؟ چطور کلمات باکلاس و جذاب در صحبتهایم به کار ببرم؟ چطور مثل افراد موفق و سطح بالا صحبت کنم؟

این سوالات و سوالات مشابه معمولا در پایان کلاس‌های آموزشی از من پرسیده می‌شوند. برای پاسخ به این سوالات اول باید به این نکته دقت کنیم که خوب حرف زدن با حرف خوب زدن تفاوت دارد.

اگر می‌خواهید حرف‌های خوبی بزنید نیاز به افزایش دانش و تجربه واطلاعات خود در زمینه مورد بحث دارید.

اما اگر سوال شما این است که:

چگونه خیلی از افراد همین حرفهای معمولی را با کلمات زیبا و مودبانه و جذاب بیان می‌کنند.

این مهارت از کجا می‌آید؟ چطور می‌توانم من هم شیوه صحبت کردن خودم را تغییردهم و جذابتر و بهتر صحبت کنم؟

برای پاسخ به این سوالات این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

 

اهمیت خوب و شیک حرف زدن

شاید با برخی از افراد مواجه شده باشید که کلام گیرایی دارند و هنگام صحبت همه مجذوب آن‌ها می شوند. کسانی که همین حرف‌های معمولی ما را با کلمات دیگر و به شکلی بیان می‌کنند که حس خوبی به مخاطب می‌دهد.

تا حالا دقت کرده‌اید که وقتی با یک نفر که نمی‌شناسیم صحبت می‌کنیم از نحوه صحبت کردن او احساس می‌کنیم که از نظر تحصیلات و اطلاعات و فرهنگی در چه سطحی است؟

اگر چه کاملا معتقدم که تحصیلات هیچ ربطی به فرهنگ و ادب فرد ندارد و معنای سواد و باسواد چیزی متفاوت از آن‌ است که در جامعه وجود دارد.

اما به هرحال روش صحبت کردن هرکس می‌تواند یک اثر هاله‌ای ایجاد کند که باعث شود دیدگاه ما نسبت به سایر خصوصیات آن فرد تغییر کند. اثر هاله ای یعنی ما به صورت ناخودآگاه و  با توجه به یک خصوصیت خوب فرد، خصوصیات خوب دیگری هم به او نسبت می‌دهیم و برعکس. اگر یک خصوصیت بد از کسی ببنیم  ناخودآگاه او را دارای خصوصیات بد دیگر هم احساس می‌کنیم.

درست و خوب صحبت کردن یک  امتیاز مهم به شمار می‌رود. شما در هر ارتباطی نیاز دارید که با انجام صحبت و گفتگو به نتایج دلخواه خود برسید. اما خوب صحبت کردن یعنی چه؟

 

خوب حرف زدن یعنی چه؟

گاهی برای گفتن این موضوع از واژه لفظ قلم حرف زدن استفاده می‌شود. لفظ قلم حرف زدن یعنی چه؟

لفظ قلم در لغتنامه دهخدا این‌طور معنی شده است:

لفظ قلم

گفتار با کلمات تمام چنانکه نویسند، نه با کلمات شکسته ، چنانکه عامّه تلفظ کنند

براساس این تعریف لفظ قلم حرف زدن یعنی همانطور که می‌تویسیم همان‌طور هم حرف بزنیم. از خود عبارت هم مشخص است.

لفظ قلم یعنی لفظی که قلم استفاده می‌کند.

با توجه به این تعریف منظور ما از خوب حرف زدن لفظ قلم صحبت کردن نیست. این‌که همانطور که‌ می‌نویسیم و به اصطلاح کتابی حرف بزنیم.

منظور از خوب حرف زدن انتخاب کلمات مناسب و درست به کاربردن آن‌ها در کلام است به صورتی که حس خوبی ایجاد کند.

نکته:

در زبان فارسی ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید:

هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد. ( یا هر نکته مکانی دارد)

 

با توجه به این جمله هم باید توجه کنیم که قرار نیست همه‌جا یک‌جور صحبت کنیم. قطعا صحبت کردن من با همسرم باید با صحبت کردن با همکارم تفاوت داشته باشد.

انتخاب روش صحبت ما به مخاطب و موقعیت بستگی دارد. اما علاوه بر آن به شخصیت خودمان و چیزی که دوست داریم دیده شویم هم بستگی دارد.

بنابراین با توجه به شخصیت خودمان،‌ مخاطب و شرایط باید از کلمات مناسب استفاده کنیم.

نقش کلماتی که در صحبت خودمان به کار می‌بریم تاثیر زیادی بر خوب صحبت کردن ما دارد. اما برای این‌که کلمات خوبی به کار ببریم باید کلمات خوب در خاطر داشته باشیم.

این کلمات خوب و مناسب را از کجا پیدا کنیم؟

 

پیدا کردن کلمات:

کاش یک لیست از کلمات خوب بود که من حفظ می‌کردم و همه جا استفاده می‌کردم و می‌توانستم کیفیت صحبت کردن خودم را افزاش دهم.

اصلا راهکار خوبی نیست. در واقع عملی نیست.این‌که من یا هرکس دیگر تعداد زیادی کلمه در اختیار شما قرار دهد تا شما استفاده کنید نتیجه نخواهد داد. چون در واقع باید بدانید هرکلمه رادر کجا استفاده کنید. چطور استفاده کنید و …

اگرچه یک لیست نسبتا خوب برای شما آماده کرده‌ایم که در ادامه مقاله می‌توانید مشاهده کنید. اما این روش صحیح بهبود وضعیت گفتگو و خوب و  جذاب صحبت کرد نیست.

پس چه کنیم؟

بهترین کار این است که قبل از این که با موقعیتی مواجه شوید به آن فکر کنید و برای آن برنامه‌ریزی کنید و خود را آماده کنید.

مثلا برای عید نورزو اکثرا یک جمله خاص را برای تبریک به همه استفاده می‌کنند. ما هرکس را که می‌بینیم با همان جمله یا نهایتا با کمی تغییر عید را تبریک می‌گوییم.

کافی است قبل از آن فکر کنید ترکیب چند جمله برای تبریک عید را برای خود آماده کنید و حتی تمرین کنید. بعد در ملاقات‌ها سعی کنید از جملاتی که آماده و تمرین کرده‌ایداستفاده کنید.

هرچه بیشتر از این  جملات استفاده کنید آن‌ها بیشتر به ذهن شما سپرده می‌شوند و کم‌کم بعد از مدتی به صورت ناخودآگاه از آن‌ها استفاده می‌کنید.

یا مثلا برای احوالپرسی یا در پاسخ احوالپرسی معمولا جملات ثابتی را به کار می‌بریم.

در پاسخ به سوال:

حالت چطوره؟

همیشه یک کلمه یا یک جمله تکراری را بیان می‌کنیم.

همین الان تمرین کنید وببینید که به جای این کلمه یا جمله تکراری چند جمله یا کلمه دیگر می‌توانید به کار ببرید؟

حدود ۵-۱۰ جایگزین پیدا کنید و آماده باشید که از این به بعد در پاسخ به سوال بالا یکی از این جملات جدید را به کار ببرید.

روش دیگر این است که وقتی در صحبت با کسی کلمه یا جمله ای از او می‌شنویم که به نظر ما جالب است و کلمه شیکی است آن را سریع در گوشی خود یادداشت کنیم. دقت کنید سعی نکنید به خودتان بگویید این کلمه یا جمله یادم بماند، چون یادتان می‌رود باید آن را ثبت کنید. در گوشی یا دفترچه یادداشت یا هرجا.

شاید گوشی موبایل بهترین گزینه باشد. چون تقریبا همیشه همراه ماست.

وقتی فیلم نگاه می‌کنید، کتاب یا مجله می‌خوانید، تلویزیون یا رادیو گوش می‌دهید و خلاصه هر زمان که صحبت‌های کسی را می‌شنوید هرجمله یا کلمه‌ای که به نظر شما جذاب بود را یادداشت کنید.

بعد از مدتی شما یک لیست بلندبالا از کلمات لاکچری برای استفاده در صحبت دارید.

کلمات لاکچری؟ این عبارت را دوستی در یکی مکالمه با من به کار برد. بگذریم از این‌که خود کلمه لاکچری در هیچ‌جای دنیا با این تلفظ بیان نمی‌شود. در حقیقت کلمه luxury به معنی لوکس به صورت لاکشری یا لاکژری تلفظ می‌شود اما در زبان فارسی این کلمه لاکچری معادل آن بسیار باب شده است.

شما نام این کلمات که یادداشت کرده اید را هرچه می‌خواهید بگذارید. لیست کلمات لاکچری، لیست کلمات مودبانه،‌ لیست کلمات جذاب، لیست کلمات مناسب،‌ لیست کلمات محترمانه، لیست کلمات شیک، لیست کلمات باکلاس یا هر نام دیگری.

شاید حتی دوست داشته باشید چند لیست درست کنید و مثلا لیست کلمات محترمانه مجزا و لیست کلمات جذاب جدا داشته باشید.

در نهایت شما لیستی از کلمات مورد نظر دارید که مرتبا هم اضافه می‌شوند. اما این‌جا کار تمام نمی‌شود.

وقتی کلمه‌ای به این لیست کلمات باکلاس اضافه کردید، باید فکر کنید که این کلمه را کجا و چطور می‌توانید استفاده کنید. این کلمه باید جایگزین چه کلمه‌ای در مکالمه شما شود؟

بعد بلافاصله تصمیم بگیرید که در همان روز یا روز آینده و در اولین مکالمات خودتان این کلمه جدید را جایگزین کلمه قدیمی خود کنید.

در ابتدا این کار شاید کمی سخت باشد، اما به مرور این کلمات در ذهن شما جایگزین می‌شوند و به صورت ناخودآگاه از آن‌ها  استفاده خواهید کرد.

بعد از مدتی شاهد تغییر فوق‌العاده در کلام خود می‌شوید و شما هم به  جمع کسانی که صحبت کردن جذاب و محترمانه و باکلاسی دارند اضافه می‌شوید.

 

 

کلمات مورد استفاده:

در بخش قبل گفتیم که باید کلمات جدیدی به لغات خود اضافه کنید. بعد سعی کنید برای استفاده از آن‌ّها جای مناسبی پیدا کنید. اما کلمات جدید را چطور جایگزین کنیم و بفهمیم کجا باید استفاده کنیم؟

اصلا سوال را طور دیگری بپرسیم.

کسانی که خیلی باکلاس حرف می‌زنند کدام کلمات را متفاوت از دیگران به کار می‌برند؟

قبل از پاسخ به این سوال بیایید یک اشتباه رایج را بررسی کنیم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که شیک و باکلاس حرف زدن یعنی کلمات خیلی قلبمه سلمبه و گنده به کار بردن. کلماتی به کار ببریم که شاید خودمان هم معنی دقیق آن‌ها را نمی‌ٔدانیم. یا خیلی کلمات عجیبی هستند. اصلا اینطور نیست.

ساده یا قلمبه سلمبه؟

وقتی قلمبه سلمبه حرف می‌زنید یعنی دارید تلاش می‌کنید خودتان را نشان دهید. در این حالت اتفاقی که می‌افتد این است که طرف مقابل به صورت ناخودآگاه احساس خوبی پیدا نمی‌کند. شاید نفهمد دلیلش چیست اما صحبت شما به دل او نمی‌نشیند.

موفق‌ترین  افراد دنیا و کشور خودمان ایران به زبان ساده مطالب را بیان می‌کنند اما با همین زبان ساده بیان شیوا و گیرایی دارند.

شاید برای معرفی یک محصول خاص یا یک موضوع خاص نیاز باشد از کلمات مربوط به آن استفاده کرده که در زبان عامه قلمبه سلمبه به نظر می‌رسند. اینجا ایرادی ندارد. اما اینکه این کلمات را همیشه به کار ببریم اصلا درست نیست.

خوب حرف زدن به معنی حرف زدن به شکلی است که مخاطب شما از آن احساس لذت داشته باشد و بدون مشکل و با تمایل به صحبت شما گوش دهد.

 

 

پاسخ‌های یکسان با معانی متفاوت

یکی از جاهایی که می‌توان از کلمات جدید استفاده کرد در پاسخ دادن به سوالات است. ما همانطور که مثال زدیم در پاسخ به احوالپرسی همشه یک عبارت را به کار می‌بریم. از این به بعد سعی کنیم هربار با عبارات متفاوتی پاسخ دهیم.

مثلا:

حال شما چطوره؟

خوب

عالی

فوق‌العاده

شگفت‌انگیز

بهتر از همیشه

 

تبدیل کلمات

گاهی می‌توانیم جملات یا کلمات خود را به شکل دیگری تبدیل کنیم. این شکل دوم همان معنی شکل قبل را می‌دهد اما زیباتر است.

مثلا:

خداحافظ. خدافظ            خدانگهدار

سراغتو می گرفتم و تو فکرم بودی           جویای احوالتون بودم

ﺑﺒﺨﺸﯿﺪ ﮐﻪ ﻣﺰﺍﺣﻤﺘوﻥ ﺷﺪﻡ        ممنونم که ﻭﻗﺘﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﻣﻦ ﮔﺬﺍﺷﺘﯿﺪ

دخالت نکنید     اجازه بدید خودم این کار رو انجام بدم.

دنبال یه مورد ارزونتر میگردم      دنبال موردی هستم که مقرون به صرفه باشه

این لیست می‌تواند خیلی بلند بالاتر باشد. کافی است کمی به آن فکر کنید.

تبدیل کلمات منفی به مثبت

یک قانون ساده در جذاب صحبت کردن و باکلاس به نظر رسیدن این  است که تاجای ممکن کلمات منفی را از عبارات خود حذف کنیم و آن‌ها را با کلمات مثبت جایگزین کنیم.

سعی کنید تا جای ممکن از عبارات ببخشید، مزاحمت، اذیت و … که برخی به صورت عادت به کار می‌برند خودداری کنید.

البته اگر جایی لازم است عذرخواهی کنید حتما این کار را صریح و مستقیم انجام دهید.  اما به عنوان تکیه کلام و مرتبا کلمه ببخشید را به کار نبرید.

مثالهای ساده‌ای از تبدیل کلمات و جملات منفی به مثبت:

جای ﭼﺮﺍ اذﯾﺖ می‌کنی؟!            ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﭼﻪ ﻟﺬﺗﯽ ﻣﯽﺑﺮی؟

ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﯽ     خداقوت

متنفرم، دوست ندارم      با سلیقه من جور نیست

سخته               راحت نیست

این لیست هم می‌تواند خیلی بزرگ شود. مهم این است که این‌ّها را به کار ببرید.

 

بیان خوب

این نکته مهم را به یاد داشته باشید، برخلاف تصور فقط کلمات نیستند که صحبت کردن شما را زیبا می‌کنند.

روش بیان کلمات به اندازه انتخاب آن‌ها در زیبایی و جذابیت کلام موثر است.

بنابراین مهم است که روی نحوه بیان کلمات هم کار کنیم و آن را بهتر کنیم.

سه روش ساده ولی بسیار موثر و مفید در بهبود بیان:

– شمرده صحبت کردن

– سکوت به موقع

– آهسته صحبت کردن

 

شمرده

شمرده صحبت کردن یکی از مهارت‌هایی است که برخلاف ظاهر ساده آن کار راحتی نیست. به صورت عمومی ما عادت داریم که کلمات را به هم بچسبانیم و یا بخشی از آن‌ها را ادا نکنیم.

خصوصا در انتهای جمله،‌ آخرین کلمه ما معمولا به صورت ناقص و یا خیلی آرام گفته می‌شود.

شمرده حرف زدن یکی از خصوصیات کلام کسانی است که حرف زدن آن‌ها را دوست داریم  و به دل ما می‌نشیند. شاید به صورت مشخص متوجه نشویم اما ذهن ما به صورت ناخودآگاه به این موضوع جذب شده و آن را دوست دارد.

ضمن این‌که در جامعه‌ای که اکثرا شمرده صحبت نمی‌کنند، وقتی شما شمرده حرف می‌زنید به صورت مشخصی از دیگران متفاوت به نظر می‌رسید.

سعی کنید کلمات را به صورت کامل ادا کنید و آن‌ّها را به صورت جویده بیان نکنید. بین کلمات فاصله معقولی قرار دهید و تک تک کلمات را بیان کنید.

سکوت

سکوت میان کلمات  و حتی جملات شما می‌تواند یک وجهه بی‌نظیر به کلام شما ببخشد.  سعی کنید در زمان لازم و به شکل درست از سکوت استفاده کنید.

در سکوت در مذاکره گفتیم که مذاکره‌کنندگان حرفه‌ای چگونه از سکوت به عنوان یک ابزار و تکنیک برای برنده شدن در مذاکره استفاده می‌کنند.

شما هم می‌توانید با استفاده از سکوت در میان جملات خود آن‌ها را زیبا تر کنید. سعی کنید پشت‌سرهم و یکسره حرف نزنید. در بین جملات خود اندکی صبر کنید، بگذارید جمله قبلی توسط شنونده کاملا درک شود وبعد ادامه دهید.

مخصوصا زمانی که جمله‌ای که گفته‌اید خیلی مهم بوده است و یا نیاز به دقت و توجه یبشتری دارد با سکوت کردن این نیاز به دقت را به مخاطب خود القا می‌کنید.

 

آهستگی

علاوه بر شمرده صحبت کردن باید سعی کنید تا جای ممکن آرام صحبت کنید. یعنی میزان بلندی صدای شما مناسب باشد.

این جمله را دوست دارم:

اگر بلند حرف بزنید صحبت شما را می‌شنوند، اما اگر آهسته حرف بزنید به صحبت شما گوش می‌دهند.

چقدر آرام صحبت کنیم؟ آن‌قدر هم آهسته حرف نزنید که صدای شما را نشنوند، بهترین حالت حداقل بلندی صدا که به صورت واضح شنیده شود.

این قانون را به خاطر بسپارید که اگر مخاطب صدای شما را به خوبی نشنود بهتر از این است که صدای بلند شما او را آزار دهد.

فقط اگر شمرده صحبت کردن و آرام صحبت کردن را رعایت کنید حتی بدون تغییر واژگان برداشتی که از صحبت شما می‌شود متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر فقط با انجام این دو مورد می‌توانید یک ویژگی خاص و اگر دوست دارید باکلاس به صحبت خود بدهید.

شاید شما هم با کسانی که پشت تلفن آن‌قدر بلند صحبت می‌کنند که نزدیکان آن‌ها اذیت می‌شوند مواجه شده باشید. این رفتار معمولا ناخودآگاه است و خود فرد از آن اطلاع ندارد. حتما از یکی از نزدیکان خود بپرسید که آیا بلندی صدای شما پشت تلفن مناسب است یا خیر؟

پس فراموش نکنید. آن‌قدر صدای خود را باید آهسته کنید که اگر کمی آهسته‌تر شود شنیده نشود.

علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان به رعایت یکنواختی صحبت، ایجاد اوج و فرود در صدا، تن کلام،‌ لحن و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

اما رعایت همین سه اصل مطرح شده یعنی آهسته و شمرده صحبت کردن و استفاده صحیح از سکوت می‌تواند نحوه صحبت کردن شما را متحول کند.

ارایه خوب

وقتی کلمات درستی را انتخاب کردید و با صدای مناسب و بیان شمرده آن‌ها را مطرح کردید نیاز به یک عامل دیگر برای افزایش جذابیت کلام خود دارید.

این‌که کلمات را در چه قالبی و به چه شکلی به مخاطب ارایه می‌دهید مهم است. باید ترکیب جملات شما زیبا و گیرا باشد. برای این‌که بهترین ساختار صحتب راداشته باشید به نکات زیر دفت کنید.

داستان بگویید

ناخودآگاه ما عاشق داستان شنیدن است. هرجا داستانی گفته می‌شود توجه ما به صورت غیرارادی به آن جلب می‌شود.

اگر به صحبت‌های مطرح‌ترین اساتید سخنرانی و موفقیت دنیا نگاه کنید بخش عمده‌ای از صحبت‌های آن‌ها داستان است. به جذاب‌ترین کتابهایی که خوانده‌اید هنوز به یاد دارید فکر کنید. بدون شک این کتاب‌ها حاوی داستانهای جذابی بوده‌اند. حتی در بیسیاری از موارد ما فقط داستانها را به خاطر می‌سپاریم وسایر موارد فراموش می‌شوند.

از اهمیتی که مغز مخاطب شما به عنوان یک انسان برای داستان قایل است استفاده کنید. داستان بگویید.

معجزه داستان‌های شخصی را فراموش نکنید. می‌توانید قبل از بیان مطلب اصلی خود، خاطره‌ای تعریف کنید و با کمک اتفاقی که برایتان افتاده، درک حرف‌هایتان را آسان‌تر کنید (اما مواظب باشید خاطره خود را کش ندهید و طولانی نکنید).

مخاطب شما باید بفهمد که چند جمله بی‌معنای حفظ شده را نمی‌شنود بلکه پای صحبت‌هایی نشسته که الگوی واقعی شما برای زندگی کردن است؛ الگویی که از زندگی او هم چندان فاصله‌ای ندارد و می‌تواند برایش راهگشا باشد.

موضوع را عوض نکنید

برخی در حال گفتن یک موضوع به خیال خود و برای این‌که آن را بهتر توضیح دهند، ناگهان موضوع دیگری را مطرح می‌کنند و درباره موضوع جدید حرف می‌زنند. جالب اینجاست که گاهی آنقدر این موضوع جدید را ادامه می‌دهند که اصلا یادشان می‌رود چه می‌گفتند.

داشتم چی می‌گفتم؟ اصلا موضوع از دستم در رفت.

این جمله را شنیده‌اید؟ خب چرا اینقدر موضوع صحبت را عوض می‌کنید؟ شنونده صحبت قرار نیست ساعت‌ها به حرفهای شماگوش دهد. سعی کنید کوتاه وشفاف درباره یک موضوع صحبت کنید.

عوض کردن موضوع و حرف زدن درباره مطالب دیگر وسط صحبتتان کار غیرحرفه‌ای است و جذابیت صحبت شما را شدیدا کاهش می‌دهد.

قضاوت نکنید حستان را بگویید

درست است که در بیان نظراتتان باید قاطع باشید، اما وقتی پای انتقاد به میان می‌آید، قاطعانه و حق به جانب صحبت کردن کمکی به شما نمی‌کند.

پس جمله‌تان را با عبارت من احساس می‌کنم… شروع کنید و بعد هم دلیل داشتن احساس ناخوشایندتان را توضیح دهید.

وقتی درباره دیگران یا اتفاقاتی صحبت می‌کنید که مطلوب شما نیست هرگز سعی نکنید آن‌ّها را قضاوت کنید. ممکن است همین اتفاق برای مخاطب مطلوب باشد. استفاده از عبارت من احساس می‌کنم…

یا به نظر من … یا برداشت من این است. نشان می‌ٔدهد که شما انسان مغرور وحق به جانبی نیستید و صرفا در حال بیان نظر خود هستید

قصه حسین کرد نگویید

در بخش قبل گفتیم که موضوع صحبت را عوض نکنید. اما نکته دیگری هم وجود دارد. در مورد همان یک موضوع هم به اندازه حرف بزنید. آسمان و ریسمان به هم نبافید. شما هم کسانی را می‌شناسید که به پرحرفی معروف هستند و گاهی اطرافیان از پرصحبتی آن‌ها کلافه می‌شوند؟

واضح و شفاف صحبت کنید و گفتن مقدمه‌های طولانی را فراموش کنید.

 

دیگه چی؟

هنوز تمام نشده است. بله. جذاب و گیرا و باکلاس و شیک حرف زدن زمان و تمرین نیاز دارد. اما ارزشش را هم دارد.

تا به‌حال درباره انتخاب کلمات مناسب، روش بیان کلمات، ساختار و نحوه ارایه صحبت کردیم.

علاوه بر این موارد اگر هنوز هم می‌خواهید بر جذابیت کلام خود بیافزایید موارد زیر را هم رعایت کنید.

توجه به مخاطب

هنگام حرف زدن با دیگران، انگار چند کتاب و مقاله را در مورد یک موضوع زیر و رو کرده‌اید و مثل یک سخنران خبره به دیگران نتیجه حفظیاتتان را انتقال می‌دهید؟

کسانی که کلام زیبایی دارند هرگز  چنین کاری نمی‌کنند. آن‌ها طوری در جمع صحبت می‌کنند که انگار تک تک مخاطبانشان را به جریان یک گفتگوی دو سویه وارد کرده‌اند.

اگر می‌خواهید نبض گفتگو را به دست بگیرید تک تک مخاطب‌هایتان باید تصور کنند واکنش‌هایشان برای گوینده مهم است و می‌تواند در مسیر گفتگو تاثیر بگذارد.

سعی کنید واکنش مخاطب خود به جملاتتان را بررسی و گاهی با نگاه،‌ سکوت و یا علایم غیرکلامی آن را تایید کنید.

مثلا وقتی مخاطب شما از حرف شما تعجب کرده و این تعجب را با علایم چهره نشان می‌ٔدهد، می‌توانید با تکان دادن سر به او نشان دهید که تعجب او را درک کرده و تایید می‌کنید.

تمرین:

برای این‌که در موارد فوق پیشرفت کنید می‌توانید تمرینات زیر را انجام دهید.

 

تمرین شمرده حرف زدن

اولین تمرین مربوط به شمرده حرف زدن است. این تمرین به شدت موثر و کاربردی است. اگر این تمرین را خوب انجام دهید ، اثرات آنرا طی چند روز خواهید دید.

اساس این تمرین این است: اگر ما در شرایط سخت بتوانیم شمرده صحبت کنیم، در شرایط عادی “شمرده سخن گفتن” برایمان یک بازی خواهد بود.

نحوه تمرین:

برای شروع کار باید یک جسم مزاحم مانند خودکار را به صورت افقی در میان دندانهای خود قرار داده و با اندک فشاری آن را با دندان بگیرید.

در این حالت باید یک پاراگراف از متنی دلخواه را بخوانید و سعی کنید که تمامی حروف شنیده شوند. و تمامی کلمات به درستی ادا شوند.

تمرین سکوت

این تمرین برای افزایش توانایی استفاده از سکوت در صحبت است. این تمرین را با استفاده از دستگاه ضبط صدا یا یک گوشی همراه انجام دهید.

نحوه تمرین:

این بار هم باید یک پاراگراف از یک متن را با صدای بلند بخوانید. علاوه بر آن باید صدای خود را ضبط کنید. در زمان خواندن متن باید در جای مناسب جمله، در محل ویرگول، یا در جایی که نیاز به توجه مخاطب است مکث کنید.

جمله ها را بخوانید، جایی که نیاز می‌بینید مکث کنید و سپس ادامه دهید. بعد از اتمام جملات بلافاصله جمله بعد را شروع نکنید. و بین کلمات نیز مکث کوتاهی داشته باشید.

پس از تمام شدن صحبتهای خود را گوش دهید. نگران نباشید. همه مردم صدای ضبط شده خود را دوست ندارند و این کاملا طبیعی است.

صدای خود را گوش دهید وببنید که آیا سکوت مناسبی و قابل قبولی انجام داده‌اید؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.